Sercem procesów wytwórczych Grupy ENEA są elektrownie w Kozienicach i Połańcu, elektrociepłownia w Białymstoku oraz zakłady energetyki cieplnej w Pile i Obornikach. W wymienionych jednostkach wytwórczych wykorzystywany jest węgiel kamienny, biomasa, gaz oraz oleje opałowe.
Zakup surowców
Zapotrzebowanie Grupy na węgiel kamienny w większości zaspokaja Lubelski Węgiel „Bogdanka”, a pozostałe surowce kupujemy u dostawców zewnętrznych.
Dostawa surowca
Węgiel z kopalni w Bogdance do elektrowni w Kozienicach i Połańcu oraz elektrociepłowni w Białymstoku jest dostarczany pociągami. Surowiec do elektrociepłowni w Białymstoku również trafia transportem kolejowym, jednak realizowanym bezpośrednio przez kopalnię. W procesach wytwórczych realizowanych przez ENEA Elektrownia Połaniec oraz Elektrociepłownię Białystok wykorzystywana jest również biomasa, dostarczana transportem samochodowym oraz koleją. Dostawy oleju opałowego do elektrowni w Połańcu – paliwa rozpałkowego – realizowane są transportem kolejowym oraz transportem samochodowym. Elektrociepłownia w Białymstoku oprócz 4 kotłów węglowych posiada kocioł K1, w którym wytwarza ciepło w oparciu o paliwo gazowe.
PEC produkuje ciepło i ciepłą wodę z węgla kupowanego od dostawcy spoza Grupy ENEA. Dostawy odbywają się transportem kolejowym z kopalni do stacji Oborniki, a następnie samochodami na terenie Obornik do kotłowni K1 i K4.
MEC Piła z węgla produkuje ciepło i ciepłą wodę, a ze spalania gazu ziemnego w silnikach gazowych – energię elektryczną oraz ciepło. Węgiel od dostawcy spoza Grupy ENEA dostarczany jest transportem kolejowym, a następnie samochodami. Gaz do instalacji dostarczany jest gazociągiem.